Turfwinning vernietigt moerassen
Moren bieden een leefgebied voor veel verschillende planten en dieren. Met de winning van turf, die ontstaat in heidevelden, wordt de levende wezens van hun levensonderhoud beroofd. Het is echter niet alleen de krimp van de heide die een toezegging op het gebruik van turfvrije potgrond noodzakelijk maakt. Ook bij turfwinning komen grote hoeveelheden broeikasgassen vrij die het klimaat en het milieu vervuilen.
Jaarlijks wordt in Duitse privétuinen ongeveer 2,3 miljoen kubieke meter turf gebruikt. Turf is niet eens bijzonder goed voor de bodem. De beluchting van de aarde wordt verbeterd, maar de bodemkwaliteit zelf gaat achteruit. De reden hiervoor is het extreme nutriëntentekort, legt natuurbeschermingsvereniging NABU uit in een online rapport. Nog een nadeel: turf bevordert de verzuring van de bodem.
Milieuvriendelijk alternatief: turfvrije potgrond
Veenvrije potgrond is een milieuvriendelijk alternatief dat ook meer voordelen biedt dan grond voorzien van turf. Let bij het kopen van potgrond best op de woorden “turfvrij” of “zonder turf”. De turfvrije potgrond is meestal een mengsel van hout, Chinees riet, hennep en kokosvezels en humusschors. Daarnaast bevat het kleimineralen, zand en lavakorrels – toevoegingen die de planten optimaal voorzien. Voor grotere potplanten zoals geranium- of fuchsia-bomen is potgrond met steenslag en grovere houtvezel geschikt. De additieven kunnen dan dienen als waterreserve, vooral in de zomer. Wees voorzichtig met producten met het label “Bioerde”, omdat deze vaak een grote hoeveelheid turf bevatten.






