De gemakkelijk te onderhouden zakbloem leeft meestal niet voor onbepaalde tijd, maar slechts ongeveer zeven tot tien jaar. Daarom wordt vermeerdering aanbevolen en niet te moeilijk. Als alternatief zou je om de paar jaar een nieuwe bloem voor jezelf moeten kopen.
Hoe kan ik het heiligbeen vermenigvuldigen?
De voortplanting van het heiligbeen is mogelijk met verschillende methoden. Voortplanting door bodemdaling wordt als zeer eenvoudig beschouwd. Het snijden van stekken is iets meer betrokken. Voor het zaaien heb je echter het meeste geduld nodig.
De toename door bodemdaling
De eenvoudigste methode is om je heiligbeen te vermeerderen door middel van zinkers. Je hebt er geen potgrond of potten voor nodig. Zoek in het voorjaar een scheut van het voorgaande jaar dicht bij de grond en krab deze een beetje aan de onderkant. Buig de scheut zodat deze met de snede op de grond rust en doe er een beetje aarde overheen.
Misschien wilt u dit punt met een steen verzwaren, zodat de scheut niet weer rechtop gaat staan. Het enige wat je nu hoeft te doen is wachten tot volgend voorjaar. Dan moeten er voldoende wortels zijn gevormd zodat je de jonge plant van de moederplant kunt scheiden en naar een andere plek kunt overplanten. Een hoogstammig ras is echter niet geschikt voor deze vorm van vermeerdering.
Knippen en verzorgen van stekken
Snijd van het late voorjaar tot juni stekken op ongeveer 15 tot 20 centimeter van de jonge zijscheuten. Verwijder de onderste bladeren en eventuele bloemen en snijd de rest van de bladeren doormidden om verdamping te verminderen.
Houd uw stekken gelijkmatig vochtig in een pot met potgrond. Ze moeten goed geworteld zijn en in de herfst beginnen te ontkiemen. Maar ze zijn nog niet winterhard en mogen pas in het voorjaar uitgeplant worden.
Het belangrijkste voor de voortplanting van het heiligbeen:
- Vermeerdering mogelijk door zaaien, zinken en stekken
- Verlaging: in het voorjaar met scheuten van het voorgaande jaar
- Stekken: in juni nieuwe zijscheuten knippen
- Jonge planten overwinteren in de kas
- Zaaien: in het voorjaar, binnen, geen enkele variëteit
Tips
Als u uw heilige bloemen per soort wilt vermeerderen, dan werkt dit alleen door middel van zinkloodjes of met behulp van stekken.






